Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

دامپزشکی تهدید یا فرصت(2) تکمیلی

دامپزشکی تهدید یا فرصت(2) تکمیلی

علومی از قبیل دامپزشکی که دامنه اش وسیع تر از هر رشته دیگری است هم فرصت است و هم تهدید فرصت.
از آنجهت که دامنه وسیعتری دارد و از واکسن سازی رازی گرفته تا شیلات و کارخانجات مواد غذائی با منشا حیوانی تا کلینیسین یا جراح شدن و مداوای حیوانات (که دارای مراحل پیشگیری تشخصی و درمان) و تاسیس داروخانه دامپزشکی تا زنبورداریهای و نحوه فرآوری عسل را در بر می گیرد و تهدید از آنجهت که اولا حجم مطلب آنقدر بالاست که هیچکس نمیتواند داعیه این را داشته باشد که به همه حیطه های این علم ارزشمند و ضروری واقف هست و دوما تنوع گونه ای به نحوی که تفاوتهای بسیار وسیع و مختلف در اشکال بالینی و سیر آن در بروز بیماریها و نیز تفاوت های آناتومیکال و فیزیولوژیک و فارماکولوژیک و تفاوتهای درون گونه ای نیز وجود دارد به نحوه که موارد paradoxial (متناقض) به قدری زیاد هست که اگر مرور و مطالعات وسیع وجود نداشته باشد میتواند بیمار را با تشخیص اشتباه و نهایتا مرگ رو به رو کند.

مثلا بیماری شاربن که یک بیماری باکتریایی هست و عاملش میکروب باسیلوس آنتراسیس هست دارای سیر بالینی متفاوت و متنوعی در گونه های متفاوت است است که مشهود ترین علامت آن خونریزی وسیع از حفرات طبیعی بدن است که این نشانه بالینی ممکن با بیماری های دیگری نظیر مسمومیت با ارگانوفسفوره ها و یا اختلالهای انعقادی (کوآگلوپاتیها) ناشی از نارسایی کبدی اشتباه شود و یا همین بیماری در حیوانات مختلف سیر بالینی متفاوت دارد.

مثلا در حیوانات تک سمی نظیر اسب در فرم تحت حادش ما شاهد استوماتیت(التهاب دهان) هستیم در حالیکه در دیگر حیوانات نظیر نشخوارکنندگان چنین چیزی وجود ندارد. و مسئله آزار دهنده نیز عدم شعور درمانپذیری حیوانات است که نه تنها زبان و یا قدرت دادن اطلاعات به منظور اخذ تاریخچه و اطلاعات صحیح سیر پاتولوژیک بیماری را ندارند بلکه در روند درمان نیز اخلال ایجاد میکنند و اگر مقید نشوند نه تنها اجازه درمان را نخواهند داد بلکه خودشان نیز به یک عامل آسیبرسان مبدل میگردند که حتی جان پزشک معالج خود را نیز به مخاطره می اندازند. به امید خدا در ادامه بیشتر به این مسئله خواهیم پرداخت و تفاوت های آناتومیکی و فیزیولوژیکی و فارماکولوژیک و احتیاجات غذایی و بهداشتی انسانها به حیوانات را بیشتر تشریح خواهم کرد تا مشخص شود که چرا میگویند حیوان سالم، انسان سالم.

ارسال نظر

خوش آمدید

من توحید زاهد هستم.

انترن دامپزشکی دانشگاه آزاد ارومیه

----------

شما هم در نیمکت اینترنتی ثبت نام کنید و سایت اختصاصی خودتان را سازید.

کلیک کنید

آمار

  • بازدید امروز: 9
  • بازدید دیروز: 9
  • بازدید کل: 5611